Skoč na navigáciu obsah


Rekonštrukcia bytového jadra

Najvýznamnejší zásah pri rekonštrukcii bytu je jednoznačne renovácia bytového jadra. Náročnosť a rozsah stavebných úprav, ktoré sú spojené s prestavbou bytového jadra, vlastne určujú jeho prvoradosť. V prípade, že sa chystáte do celkovej rekonštrukcie bytu, musíte jednoznačne začať práve tu. Prestavba bytového jadra je spojená s profesiami: murárske práce, vodoinštalácia, kanalizácia, elektroinštalácia, kladačské práce, stolárske práce. Len pre úplnosť informácií treba uviesť, že takýto rozsah stavebných úprav, akým prestavba bytového jadra je, musíte najprv ohlásiť príslušnému stavebnému oddeleniu na miestnom (prípadne mestskom) úrade.

Dobre známe umakartové jadrá vo svojej dobe jednoznačne splnili svoju úlohu. Bolo to rýchle, lacné a z hľadiska montáže veľmi efektívne riešenie. Dnešný pohľad na sociálne zariadenia v bytoch je už diametrálne odlišný a preto tomu treba prispôsobiť nielen voľbu materiálov, ale vlastne celý systém v závislosti od toho, čo od týchto priestorov z hľadiska užívania očakávame.

Kam s ňou alebo Spolu či oddelene

Veľmi dôležité je hneď na začiatku si dobre premyslieť, či zachováte pôvodnú dispozíciu bytového jadra, alebo pristúpite k jej zásadným zmenám. Od tohto rozhodnutia sa potom odvíja aj celková náročnosť rekonštrukcie, a teda aj náklady s tým spojené. Pri zachovaní pôvodnej dispozície získate takmer vždy pár centimetrov, ktoré pôvodne zaberala konštrukcia bytového jadra aj na stranách, kde je plná panelová stena. Taktiež sa zvýši svetlá výška priestoru, čo prispeje k odľahčeniu a prevzdušneniu už aj tak dosť stiesnených priestorov. Pri celkovej zmene dispozície (štandardne spojenie priestoru kúpeľne a WC) je už možné meniť pozície zariaďovacích predmetov, nahrádzať ich úplne odlišnými typmi a podobne. To však prináša veľké zásahy do inštalácií. Populárne včlenenie WC do priestoru kúpeľne je riešenie pre max. trojčlennú rodinu. Pre viacčlennú rodinnú sa odporúča WC miestnosť doplniť malé umývadlo, čím získate ďalšie hygienické zázemie.

Niektoré dispozičné riešenia umožňujú presťahovať kúpeľňu k obvodovej stene, pričom sa využije jedno krídlo kuchynského okna. V tomto prípade treba rátať aj s výmenou okna v kuchyni a s vložením stĺpika v rámci pôvodného členenia okenných krídel. V mieste stĺpika sa vytvorí možnosť napojiť deliacu priečku. Obe miestnosti s pozdĺžnym pôdorysom vyhrajú prístup k oknu. Týmto riešením získa kúpeľňa priame osvetlenie a odvetranie.

Najuniverzálnejším, konštrukčne a realizačne najmenej náročným systémom pri renovácii bytového jadra sa javí jednoznačne systém sadrokartónových priečok a podhľadov. Veď už len porovnanie prácnosti výstavby či dopravy materiálu hovorí jasne v jeho prospech. Samozrejmosťou týchto systémov je množstvo premyslených detailov, ktoré pomôžu vyriešiť takmer každý väčší či menší problém.

Preč s ním, s jadrom umakartovým

Rozpis prác v závyslosti od času:

  1. Demontáž a odvoz = 1 deň
  2. a.) Murovnie = 3 až 5 dní
    b.) Sadrokartón = 2 až 3 dní
  3. Rozvody TZB + Elektrina = 1 až 3 dni
  4. Kladačské práce = 2 až 4 dní
  5. Kompletizácia = 2 dni

Realizáciu novej kúpeľne ovplyvňuje umiestnenie zvislých rozvodov je viazané umiestnenie WC misy. Pri novej obmurovke sa musí zachovať dostatočný prístup do inštalačnej šachty, aby sa dalo vymeniť zvislé potrubie a boli dostupné merače spotreby vody a plynomer.

V ceste radikálnejších presunov v rámci dispozície bytu stoja alebo doslova zavadzajú nosné panely. Narušením nosných prvkov sú ohrozené aj ďalšie poschodia. V každom prípade rekonštrukcia panelákovej kúpeľne predstavuje množstvo technickej odbornosti, že voľba spôsobu renovácie je podmienená odborným poradenstvom, ktoré Vám ponúkame.

Všetko tam, kde má byť

Rozmiestnenie zariaďovacích predmetov nezávisí len od ergonomického a estetického rozmiestnenia, ale tiež od spôsobu realizácie rozvodov a inštalácie. V prípade vybudovania polovičných stien vyznačia hranicu medzi funkčnými zónami. Sanitárnu stenu tvorí konštrukcia na uchytenie rozvodov a sanitárnych predmetov. Takéto inštalačné systémy umožňujú aj montáž umývadla alebo toaletnej misy do kúta kúpeľne.